Planning a visit this summer? Get my EXCLUSIVE VISITORS GUIDE including my favorite restaurants, secret spots and more!
0 Cart
Added to Cart
      You have items in your cart
      You have 1 item in your cart
        Total

        Honey & Adventures in Beekeeping

         

        beekeepers

        bee hut

        two bees and a bud honey trio

        ADVENTURES IN BEEKEEPING

        Back before we had a farm, we took a beekeeping class as a family with dreams of our own hives some day. In spring of 2020 Kevin built our bee hut, added electric wire across the front (to protect our hives from predators -yes we have bears walk through our property) and we started with our first 2 hives!

        The bees love our colorful flowers, clover fields, and access to
        fresh water from our pond. 

        It's a family job to harvest that much honey! It's sticky and heavy and super sweet fun!

        Pick-up at our farm.

        Honey - 10 oz
        $5.00
        Unit price
        per 
        Honey - 16 oz
        $8.00
        Unit price
        per 
        Honey - 1.25 lb
        $10.00
        Unit price
        per 
        Honey - Creamed Original
        $10.00
        Unit price
        per 
        Honey - Sticks Honey - Sticks
        From $0.50
        Unit price
        per 
        Honey - Cinnamon Creamed
        $10.00
        Unit price
        per 
        Honey (Hot) - 5 oz
        $6.00
        Unit price
        per